FABUŁA

     Brutalne, krwawe czasy i chęć wzbogacenia się – ambicja większa i straszniejsza niż Jormungand. Wszystko zaczęło się od pierwszych wypraw przed rokiem 793, gdy klimat zaczął się ocieplać, a rolnictwo rozwijać, co spowodowało deficyt ziemi uprawnej. Do tego dostrzeżono i wykorzystano słabość najbliższych krajów: Szkocji, Anglii i Francji, a dzięki temu znacznie rozwinął się handel – sprzedawano drewno, żelazo, skóry fok i wielorybów, futra zwierząt, kły i kości morsów, a także niewolników (najczęściej byli to jeńcy chrześcijańscy i Słowianie; niektórych z nich zabierano do Skandynawii, do ciężkich robót budowalnych i na rolę, ale większość sprzedawano do krajów arabskich). Do rodzimego kraju przywożono natomiast srebro, pszenicę i odzież; z krajów śródziemnomorskich – wino, ceramikę, złoto i sól, a z dalekich krain sprowadzano towary egzotyczne, jak przyprawy czy jedwab.
     Do ważniejszych ośrodków handlowych wikingów należą m.in.: Birka (Szwecja), Truso (ziemie Prusów), Ryga (Łotwa), Wolin (Pomorze), Kaupang (Norwegia), Jorvik (Anglia) i Dublin (Irlandia).
     Mamy rok 845. Udało się splądrować Paryż, wybrano nowych jarlów w Västergötland, Östergötland i Svealand. Uppsala wciąż znajduje się pod panowaniem nielubianego Gizzura Þorvaldssona, który negocjuje z jarlem Hedeby – Haraldem Srogim. Natomiast królem Kattegat niezmiennie od ponad pięciu lat jest cieszący się szacunkiem Bjorn Lothbrok. Nortumbrię oddano rządom Egberta, który zdobył królestwo siłą. Wessex wciąż opiera się duńskim najeźdźcom, a Mercia łamie się pod naporem zewnętrznych wpływów – podobno szykuje się wojna... 
     Coraz głośniej słychać jest o głodnych trollach i goblinach. Demony rzek, jezior i lasów pokazują się przy ludzkich osadach, kradnąc i niszcząc uprawy. Elfy stały się nieufne i niezbyt chętnie podejmują jakiekolwiek kontakty z ludźmi. Żmije, gadzie, skrzydlate bestie, wychodzą ze swoich kryjówek, siejąc zamęt. 
     Szepcze się z trwogą o nadchodzącym Ragnaröku, obawiając się kolejnej srogiej zimy i wyczekując znaków. 

I to Ty decydujesz kogo stworzysz – będzie to skandynawski wojownik, angielski książę, francuski szlachcic, niewolnik, czy też elf, lodowy olbrzym albo demon?

NAJWAŻNIEJSZE MIASTA, OSADY I KRÓLESTWA
WIERZENIA




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

^